Homo Deus-Yarının Kısa Bir Tarihi

2017-04-11 20:06:43

Yuval Noah Harari, kışkırtıcı yeni kitabı "Homo Deus" da şöyle diyor: "Homo sapiens de dahil olmak üzere her hayvan, milyonlarca yıllık evrimin doğal seleksiyonuyla şekillendirilmiş bir organik algoritma topluluğudur. . . . Organik algoritmaların, organik olmayan algoritmaların asla çoğaltamayacağı veya geçemeyeceği şeyleri yapabileceğini düşünmek için hiçbir neden yok "dedi. Harari'nin anlattığına göre, insan algoritması yakında diğer algoritmalar tarafından aşılmış olacak. Bu, üzerimize asılı olan kitlesel yok oluşun hayali değil. Bu, kitlesel eskimişliğin hayaletidir.

Harari'nin bu sonuca nasıl geldiğini anlamak için, onun önceki kitabına dönebiliriz. "Sapiens: İnsanlığın Kısa Tarihi", son 100.000 yılda insanların genetik, antropolojik, kültürel, sosyal ve epistemolojik tarihini yazmak için bir girişimdi. Tarihçiler, bilim adamları ve akademik pederler kapsamının cüretkârlığına tepki gösterdi . Afrika'nın derinliklerinde hafif, sinsi ve çıplak bir maymun doğduğu andan itibaren "Sapiens", insanlığın öyküsünü üç geniş "devrim" halinde bölüştürmüştür. Bu maymun türü, "Bilişsel devrim", insanlara düşünme kapasitesini kazandırdı, hayvan krallığında benzeri görülmemiş bir şekilde bilgi edinmek ve iletişim kurmak. İkincisi - "tarımsal devrim" - insanların mahsulleri ve hayvanları evcilleştirmelerine izin vererek, istikrarlı toplumlar kurmamızı ve onlarla ilgili bilgi akışını yoğunlaştırmamızı sağladı. Sonuncusu "Bilim devrimi" . İnsanlar fiziksel, kimyasal ve biyolojik dünyayı sorguya çekme ve değiştirme kapasitesini elde etti ve bugün bizi çevreleyen daha güçlü teknolojik gelişmelere ulaştı.

"Homo Deus", "Sapiens "'in kaldığı yerden devam ediyor. Bu "Yarının Kısa Bir Terihi". Harari, bilimsel devrimin doğal sonucu olarak "gelecek neye benzeyecek" diyor.

Harari'ye göre üçüncü bin yılda teknoloji dini geride bırakıyor; doğa korkusu, doğayı kontrol etmek için benzeri görülmemiş bir kapasiteye dönüşüyor. Doğal zekadan yapay zekaya geçişin sonu nasıl olacak.......Kapat